Ryby są nieodłącznym detalem ludzkiego świata od zarania dziejów. W głównej mierze od zawsze stanowiły źródło pełnowartościowego pożywienia, w niektórych regionach świata – źródło bazowe. Zawód rybaka przystaje do najstarszych i najpopularniejszych na ziemiach leżących nad pojemnikami wodnymi, obojętnie: słonymi czy słodkimi. Ryby stanowiły też przedmiot handlu i wymiany towarowej.

Nawet archaiczne ludy opracowały sposoby gromadzenia przez dłuższy czas złowionych ryb, przede wszystkim przez wędzenie oraz suszenie. Dzisiaj wystarczy skorzystać z oferty sklepu – zobacz na byczki w sosie pomidorowym, aby dowiedzieć się znacznie więcej. Możesz znaleźć tam wiele rodzajów a wybitnie interesującej cenie. Ze względu na popularność i przychylne konotacje, kształty związane z rybami służyły jako inspiracja do konstruowania ornamentów oraz szczegółów zdobniczych. Użytkowano w tym celu formę rybiego ciała jako całości lub jedynie jego fragmentów.

Motyw rybiej łuski wykorzystywany był i jest po dzień dzisiejszy w architekturze (dachówka), stroju oraz biżuterii. Z czasami ludzie zaczęli hodować ryby, żeby mieć w zasięgu ręki zapas idealnego pożywienia bez konieczności odbywania męczących, a od czasu do czasu niebezpiecznych wypraw połowowych. Ryby stały się też gatunkiem dekoracyjnym, hodowanym dla przyjemności. Kolorowe, dekoracyjne rybki zaczęły zasiedlać parkowe oczka wodne i stawiki. Stąd już niedaleka droga do urządzenia przenośnego zbiornika wodnego wyłącznie w tym celu, aby umieścić w nim i podziwiać przepiękne, barwne rybki.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like