Biznes, Finanse

Jaka jest najważniejsza rola świadectw energetycznych

Wizja zmian klimatycznych i coraz mniejsze zasoby energetycznych surowców zmuszają do zmian w wielu obszarach życia. Najbardziej istotne są plany dotyczące dziedzin, w których pochłaniane są największe zasoby energii. Takim sektorem jest na pewno budownictwo i związane z nim użytkowanie budynków. To, z jakiego materiału został zbudowany dany obiekt, ma duży wpływ na zużywaną energię potrzebną do jego chłodzenia albo ogrzewania, a także do oświetlenia i wentylowania pomieszczeń.

Oczywiste jest również, że duże wnętrza znacznie więcej jej potrzebują. Jeżeli dołożyć do tego oszczędności na izolacji i materiałach, bardzo łatwo wpaść w pułapkę nieekonomicznej inwestycji. W kolejnych latach użytkownicy będą mieli do płacenia znacznie wyższe rachunki niż płaciliby, gdyby budynek był oszczędny energetycznie.

O ogólnym zapotrzebowaniu na energię niezbędną do utrzymania odpowiedniej temperatury we wnętrzu mówi jego energetyczna klasa. Parametr ten znajduje się w energetycznym certyfikacie. Jest to dokument wymagany dla każdego budynku oddanego do użytku po 2009 roku. W 2023 roku ten zakres rozszerzono o wszystkie starsze nieruchomości przeznaczone do sprzedaży albo wynajmu. Tym samym wielu zarządców musi zadbać o to, żeby takie świadectwo uzyskać. Najemca albo kupujący powinni otrzymać je podczas podpisywania umowy. Co istotne, jest to obowiązek, więc nie da się odmówić przekazania tego dokumentu. Za jego niezrobienie grozi surowa kata.

Tymczasem po wpisaniu w internecie hasła Świadectwo energetyczne Katowice widać, że koszt zrobienia certyfikatu to zaledwie kilkaset złotych. Osoby znajdujące się na liście certyfikowanych audytorów przekażą, jakie informacje związane z budynkiem należy przygotować. Proces przygotowania świadectwa trwa maksymalnie kilka dni. Za to certyfikat ważny będzie aż dziesięć lat. A zatem, nawet jeśli obecnie takie świadectwo nie jest konieczne, warto zadbać o jego uzyskanie. Przecież w ciągu kolejnych dziesięciu lat sytuacja może ulec zmianie i zapadnie decyzja o sprzedaży nieruchomości.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz