Budownictwo, Nieruchomości

Jak obecnie wyglądają ceny za zrobienie świadectwa energetycznego

Zdecydowana większość posiadaczy domów postawionych po roku 2009 temat energetycznego świadectwa powinna już mieć za sobą. Bowiem zgodnie z obowiązującymi przepisami zobowiązani oni byli do tego, żeby takie świadectwo wykonać. Również wszystkie stawiane obecnie budynki również dysponują tym dokumentem, ponieważ bez niego nie dałoby rady skończyć inwestycję.

Ale od kwietnia 2023 roku spora ilość osób posiadających starsze domy i mieszkania także stanęła przed taką potrzebą. Będzie to dotyczyło praktycznie wszystkich, którzy zamierzają wynająć lub sprzedaż nieruchomość. Bez certyfikatu nie można zrealizować takiej transakcji, a oprócz tego właściciel może się narazić na jakąś karę finansową. A ta może być naprawdę wysoka, i wynosić nawet do pięciu tysięcy złotych. Z tego też powodu znacznie lepszą opcją będzie jednak zdecydowanie się na Certyfikat energetyczny, szczególnie że opłaty jakieś wygórowane nie są.

W przypadku niedużego mieszkania bez problemów można znaleźć audytora, jaki wszystko wykona za około trzysta złotych. Za większe mieszkania i domy trzeba będzie nieco więcej zapłacić, natomiast przy wielorodzinnych budynkach trzeba się liczyć z kwotą nawet paru tysięcy. Jakiś wpływ na ostateczną cenę ma stan techniczny budynku oraz lokalizacja, w małych miasteczkach można się spodziewać niższych cen. Widać więc doskonale, że w przypadku takich kwot nie warto ryzykować kary za niezrobienie certyfikatu.

Na wykonanie audytu potrzeba przeważnie maksymalnie kilkanaście dni, a tego typu Świadectwa energetyczne mają później ważność 10 lat. Jeśli jednak w trakcie tego okresu obiekt będzie przechodził jakieś prace modernizacyjne czy remontowe, to być może będzie potrzebna powtórna certyfikacja. Żeby certyfikat był ważny, to musi być zrobiony przez osobę mającą do tego odpowiednie upoważnienie. Do jego wykonania przedstawić trzeba między innymi frontowe zdjęcie obiektu oraz informację o materiałach użytych do budowy stropów i ścian oraz parametrach zamontowanych okien.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz