ARTYKUŁ SPONSOROWANY,Dom, Ogórd

Schematy ozdobne wyszywane na firankach – jakie dekoracje do gniazdka zakupić?

W szeregu przypadków spotykamy się w mieszkaniu z dywanami, które są finezyjnie zdobione w rozmaite zaplątane wzory, czy związki kwiatowe. Istnieją również chustki o takim samym charakterze, będące czymkolwiek w odmianie obrusu na stół, czy nawet w wyższym stopniu ławę. W jakim miejscu niemniej jednak jeszcze możemy się spotkać z elementami pełnymi wzorów? Na pewno korzystne do tego typu zdobień są firanki. Niejednokrotnie ich wygląd nadaje mieszkaniu w wyższym stopniu gustownego charakteru, a dowolność wzorów i najróżniejszych mieszanki jest tu bezkresna.

Do tego firanka taka, coraz częściej jest wykończona u dołu na zasadzie dowolnego doborowego w formie kształtu, inaczej nie zawsze jest ona równo cięta i obszyta. Co do jej długości to jest to już indywidualna sprawa lokatorów domu. Może być do samej posadzki, czy też nieco wyżej. Wzory mogą być wyszyte odmiennym kolorem, niż reszta tkaniny, ale zazwyczaj jest to ta sama barwa, przeważnie jasna, a najpoprawniej biała. Wzory są wypożyczane w pewnym porządku, jakimś powtarzającym się ciągu oraz nigdy nie cechuje ich nieład.

Mocowanie firan i zasłon do karnisza. Jednym z specyficznych szczegółów pokoju, lub kuchni jest karnisz. Jest to metalowa, a dzisiaj częściej nawet drewniana listwa rozmieszczana pod sufitem, wzdłuż ściany, tuż nad oknem, w większości wypadków na całej długości tej ściany. Na listwie umieszczone są dwie szyny, jedna zewnętrzna, a druga wewnętrzna, tak by nie zbiegały się ze sobą. W szynach tych umieszczone są odpowiednie zaczepy zwane żabkami. Przyczepia się do nich story, i firanki. To właśnie dzięki temu, iż zaczepy umieszczone są w szynach wolno przesuwać oraz zsuwać, jak także ściągać zasłony i firanki według własnego uznania.

Czasem jednak nie jest to konstrukcja szynowa, a najzwyczajniej w świecie dwie oddzielne, okrągłe belki, gdzie na jednej lokuje się firanę a na pozostałej zasłonkę. Wtedy również mocowane one są za pomocą elementów, takich jak na przykład okrągłe ruchome zaczepy w kształcie kółek, pozwalających na manewrowanie nimi na belce. Jeżeli chodzi o ich zapinanie to także wykonuje się to według uznania, w pewnym uzgodnionym porządku, w wyznaczonych odległościach od siebie, jednakże na tyle nie znaczących, by dana firanka, czy zazdrostka nie wieszała nierytmicznie.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz