Dziś praktycznie każdy, komu pozwoli na to zdrowie, może poznawać uroki podwodnego świata. Wystarczy zdobyć potrzebne uprawnienia, aby móc zwiedzać wraki w Bałtyku czy też podziwiać ryby na rafie koralowej. Ale nurkowanie nie byłoby możliwe gdyby nie sprzęt do tego, warto zatem zaznajomić się z tym, co każdy scuba musi mieć. Tego sprzętu trochę się jednak uzbiera, a wszystko przed zanurzeniem może ważyć nawet blisko 40 kg. Powietrze, jakim nurkowie oddychają w wodzie jest umieszczone w stalowej lub aluminiowej butli, pod ogromnym ciśnieniem.

Zależnie od osiąganej głębokości może ono wystarczyć nawet na godzinę nurkowania. Jednak oddychanie wprost z posiadanej butli możliwe nie jest, z takich też powodów podpina się do niej oddechowy automat. Ma on charakterystyczny kształt puszki z ustnikiem, który nurek wkłada do ust. W praktyce takie automaty są dwa w zestawie, jeden z nich jest rezerwowy na wypadek, kiedy coś by się stało z głównym. Butlę oraz automat mocuje się na jackecie lub skrzydle, elementy te mają też w środku worki wypornościowe, przez które można regulować pod wodą pływalność.

W związku z tym że scubowanie przeważnie odbywa się w chłodniejszych wodach, to będzie konieczne zagwarantowanie odpowiedniej termicznej izolacji. Służą do tego różne odmiany skafandrów, umożliwiających przebywanie w głębinach nawet do kilku godzin. Drogie lecz jednocześnie bardzo wygodne są suche kombinezony, a na cieplejsze wody można też użyć różnej grubości pianek.

Dużym minusem pianek jest to, że woda wlewa się do środka, co dla wielu osób może być bardzo nieprzyjemne. Ale ich cena jest kilka razy mniejsza niż suchego skafandra, dlatego też to właśnie one najczęściej są dostępne w wypożyczalniach. Jeżeli ktoś dłużej będzie planował się związać z nurkowaniem, to powinien się zastanowić nad kupnem swojego sprzętu. Zwłaszcza dotyczyć to będzie skafandrów, butów, rękawiczek i kapturów, w przypadku jakich dużą rolę odgrywają też kwestie higieniczne.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like