Zabytkowe muzy narażone są na różnego rodzaju zabrudzenia. W pierwszej kolejności oszczędzać ich nie będą czas oraz atmosferyczne warunki, na powierzchni cegieł wraz z mijającymi latami pojawić się może warstwa osadów czy zanieczyszczeń. Dużym kłopotem są też tak zwani artyści, jacy niejednokrotnie pozostawiają po sobie pomalowane lakierem napisy. Lecz doprowadzenie zabytków do porządku jest dużym wyzwaniem, gdyż w wielu przypadkach mają one po kilkaset lat, i należy bardzo uważać żeby nic nie uszkodzić. Tradycyjne techniki czyszczące nie zagwarantują tego, bowiem wymagają albo użycia jakiegoś ścierniwa, albo chemicznych preparatów przy myciu. Szczęśliwie z pomocą mogą tu przyjść zaawansowane rozwiązania technologiczne, a mianowicie urządzenia czyszczące przy pomocy lasera. Od pewnego czasu zastępują one z powodzeniem dotychczasowe metody, a plusy z ich zastosowania są niezaprzeczalne.

W pierwszej kolejności czyszczenie laserowe umożliwi zachowanie oryginalnej struktury materiału, a równocześnie doskonale wyeliminuje znajdujące się tam zabrudzenia. Nie ma znaczenia, czy to będą nacieki po deszczu, warstwa kurzu czy farba – promień lasera ze wszystkim sobie doskonale poradzi. Jest to możliwe dzięki temu, że moc promienia i częstotliwość wytwarzanych impulsów mogą być w szerokim zakresie ustawiane, dopasowując w ten sposób do powierzchni. Czyszczenie laserowe zapewnia duże bezpieczeństwo, przez brak kontaktu fizycznego nie powoduje żadnych uszkodzeń mechanicznych. Nie trzeba stosować przy tym jakiś dodatkowych środków chemicznych, czyściwa albo wody.

Dużą zaletą takiej metody jest mobilność. Lasery są podłączane do prądu elektrycznego, i jest to jedyne medium niezbędne do ich pracy. Dlatego też nie ma potrzeby demontowania czy rozłączania poszczególnych elementów przed czyszczeniem, bo do każdego miejsca operator się dostanie dzięki niewielkiej, mobilnej głowicy roboczej. Dużym plusem tego rozwiązania jest szybkość, znacznie wyższa niż przy tradycyjnym czyszczeniu, ale też to, że zabiegi mogą być wielokrotnie powtarzane.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like