Wiele firm w pewnym momencie swojej działalności decyduje się wejść na międzynarodowe rynki. Decyzja tego typu to zawsze duża szansa na dynamiczny rozwój, lecz również i większe ryzyko, wiążące się chociażby z zaległościami w płatnościach. Dlatego też szukając różnych możliwości na zmniejszenie tego ryzyka można pomyśleć o takiej rzeczy jak nieschematyczny faktoring międzynarodowy.

Idea faktoringu międzynarodowego jest bardzo podobna co na rynku krajowym, to znaczy instytucja finansowa oferująca takie usługi płaci sprzedającemu zapłatę za wystawione faktury, a potem sama ściąga wierzytelności od klientów. Jednak z uwagi na znacznie bardziej zaawansowane przepisy wiążące się z takim handlem nie wszyscy faktorzy działający na naszym rynku udostępniają takie usługi. Spory wpływ na przebieg procesów mają różnice pomiędzy przepisamim ale też obowiązujące procedury celne, dlatego też tego typu działalność wymagać będzie dużego doświadczenia na danym rynku. Którego aż w tak dużym stopni nie będzie musiał pozyskiwać sprzedawca, jeżeli się zdecyduje na taki elastyczny faktoring eksportowy.

Oczywiście określone sprawy proceduralne będą musiały być zachowane, ale bardziej związane z prowadzonym biznesem, a nie na przykład ściąganiem wierzytelności od klientów z zagranicy. Niezwykle istotne przy tym jest zachowanie bezpieczeństwa, szczególnie że dużo kontraktów dotyczy wysokich kwot. Dlatego przed przystąpieniem do faktoringu międzynarodowego konieczna jest dokładna weryfikacja danego klienta i ocena jego finansowej kondycji i wiarygodności w spłacaniu należności. Uniknąć to pozwoli współpracowania z partnerami, co do jakich istnieją podejrzenia jeżeli chodzi o sprawy rzetelności.

Dodatkową formą zabezpieczenia transakcji może być tak zwany faktoring pełny, obejmujący także ubezpieczenie w przypadku niewypłacalności zagranicznych kontrahentów. W takiej sytuacji ryzyko związane z transakcją bierze na siebie ubezpieczyciel, oczywiście za taką usługę należy dodatkowo ponieść koszty. Osoby zainteresowane tym tematem mogą zaglądnąć na stronę https://faktoringoferty.pl/artykuly-i-porady/84-faktoring-eksportowy-finansowanie-i-pakiet-bezpieczenstwa , na której znajdą wiele przydatnych informacji.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like